top of page

Mapa zakątków muzycznych

Październik 2025

POLANICA ZDRÓJ

niezwykłe fakty

river-g279ec536d_1920.jpg
661px-Dolnoslaskie_mapa_fizyczna1.png

1

2

PolanicaZdr_Zbigniew_Chojęta.jpg

Zanim wybierzesz się na spacer deptakiem w polanickim Parku Zdrojowym, poznaj także kilka ciekawostek, które zaostrzą apetyt na  wyprawę i zwiedzanie tego Zakątka:

Krótka historia

1. "Osada powstała prawdopodobnie w II połowie XIV wieku. Najstarsze jej nazwy: der Heyde (1363), Heida (1463), Heidaw (1477), Heide (1479) wskazują, że miejscowość założono na puszczańskiej polanie. Już wówczas uczęszczany szlak handlowy zwany Drogą Polską, prowadzący z Czech na Śląska. Pierwsze wzmianki o osadzie zawiera księga miejska Kłodzka z lat 1324-1424 i kłodzka księga sądu stanowego dla rycerzy z lat 1346-1390. Ówczesna Polanica należała do rodu von Glaubitzów (Glubosów, Gluboczów), przybyłego z Miśni rodu rycerskiego, m.in. panów husyckich. W 2-giej połowie XV w. znaczna część Polanicy należała do rodu von Lazan (Łozan). W roku 1494 umiera ostatni z rodu Sigmunt Seidlitz von Lazan. W XVI w. miejscowość należy do kłodzkich augustianów, a nastepnie do jezuitów.

Lecznicze źródła

2. "Od 1538 r. część Polanicy należała do szpitala kłodzkiego jako uposażenie darowane przez miasto. W tym czasie tryskało w Polanicy 7 źródeł. Niektóre z nich były już dobrze znane, skoro kłodzki kronikarz Aelunius wymienił je w 1625 r. w swojej "Glaciographii" (opisie kłodczyzny), wśród 12 miejscowości hrabstwa kłodzkiego, posiadających lecznicze źródła. W 1630 r. jezuici drogą 

zakupów powiększyli swój polanicki folwark i zbudowali drewniany dwór. Zniszczenia wojny 30-letniej nie ominęły i Polanicy: w 1645 r. szwedzki oddział płk. Douglasa spalił polanickie zabudowania jezuitów."

Wiek XVIII

3. "Kiedy w 1773 r. papież Klemens XIV rozwiązał zakon jezuitów, ich polanicka część stała się własnością skarbu pruskiego i jako taka została w 1776 r. przekazana Królewskiemu Urzędowi Szkolnemu, a w 1788 r. nabył owe dobra hrabia von Rheden. Inną część kupił hrabia von Haugwitz ze Szczytnej. Część trzecia należała do szpitala kłodzkiego, a czwarta najmniejsza, do parafii w Szalejowie Górnym. O źródłach mineralnych, tryskających na terenie dóbr hrabiego von Rhoden w tamtym czasie zapomniano."

Rozwój Polanicy

5. "Dalszy rozwój Polanicy wiąże się z nazwiskiem kolejnego jej właściciela – kupiec kłodzki Joseph Grolms, który ocembrował jedno z pięciu tryskających wówczas źródeł, nadając mu jednocześnie swoje imię jako nazwę (Józef), wzniósł dom zdrojowy – ośmiokabinowe drewniane łazienki i założył ogród. Kolejni właściciele uzdrowiska Storch i Rathmann wznieśli nowe, murowane łazienki. Przeprowadzili też badania wód mineralnych, a następnie zaadaptowali dwór pojezuicki na potrzeby kuracjuszy. W 1840 roku ustalono, że woda pochodząca ze źródeł jest skuteczna w leczeniu tzw. “słabości podbrzusza”. Rozwojowi miejscowości sprzyjało także doprowadzenie tu linii kolejowej z Kłodzka w 1890 r. Od 1879 r. zaczęto w Polanicy stosować leczenie borowiną z pobliskich złóż. Kolejny nowy właściciel baron von Goltz dokonał odwiertu nowych wydajnych źródeł, w tym "Wielkiej Pieniawy". W 1879 roku stosowano w Polanicy leczenie borowiną z odkrytych w pobliżu złóż.

Na początku XX wieku nowy właściciel Wolfgang von der Goltz pozyskał nowe źródło, zwane Wielką Pieniawą. Gdy zostało ono nabyte przez spółkę radcy handlowego, natychmiast doprowadziło to do dużego rozkwitu uzdrowiska. To spowodowało, że Polanica Zdrój stała się modnym i obleganym kurortem posiadającym pensjonat w formie willi wybudowanej w stylu szwajcarskim. Z ważniejszych inwestycji okresu międzywojennego należy wymienić Teatr Zdrojowy na 700 miejsc z 1925 r. i nowe łazienki z 1930 roku.

Polanica prawa miejskie otrzymała dopiero w 1945 roku. Nie ucierpiawszy w czasie II wojny światowej stała się wkrótce największym uzdrowiskiem śląskim, z siedzibą Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich (Kudowa, Duszniki, Polanica), a także wielkim wczasowiskiem."

Dla aktywnych

Miasto leży na granicy Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej. Na aktywnych czeka więc wiele tras pieszych wędrówek, szlaki rowerowe, letni tor saneczkowy, korty, stajnia i dwa baseny (kryty i otwarTY)

ATRAKCJE POLANICY
13 atrakcji w Polanicy-Zdroju, których nie możesz przegapić

Polanica-Zdrój – historia - Szlaki Dolnego Śląska

WARTO WYBRAĆ SIĘ NA KONCERT I POZNAĆ TO PIĘKNE MIASTO!

TYMCZASEM - PODRÓŻ W CZASIE i WIRTUALNY SPACER, PRZED PODRÓŻĄ DO POLANICY ZDRÓJ! 

© 2023 by Make A Change.
Proudly created with Wix.com

bottom of page