Wykonawcy

Artyści 2009 r.

1. Luca Scandali (Włochy) - organy

foto-1luca.jpg - 11.89 Kb

Luca Scandali urodzil się w Anconie, we Włoszech w 1965 r. Uzyskał dyplomy z wyróżnieniem w klasie organów i kompozycji organowej prof. Patrizii Tarducci oraz klawesynu w Konserwatorium "G. Rossiniego" w Pesaro, gdzie jednoczesnie ukńczył klasę kompozycji prof. Mauro Ferrante. Kontynuował studia na Akademii Włoskiej Muzyki Organowej w Pistoi i Bolonii (S. Petronio), kształcąc się jednoczesnie na kursach u Tona Koopmana, Andrei Marcon oraz Luigiego Ferdinando Tagliavini. Swoją uwagę poświęcił szczególnie studiom nad wykonawstwem muzyki renesansowej, barokowej i romantycznej, również przez badanie oryginalnych instrumentów.
Jest laureatem wielu konkursów organowych, m.in. "F. Barocci" w Anconie (otrzymał stypendium), Citta di Milano (III miejsce), III Międzynarodowego Konkursu Organowego w Genewie, w Szwajcarii (finalista) oraz XI Miedzynarodowego Konkursu Organowego w Brugge, w Belgii (IV miejsce). W 1998 roku zdobyl I miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Organowym "Paula Hofhaimera" w Innsbrucku, w Austrii, które przyznano jedynie cztery razy w czterdziestoletniej historii festiwalu.
Luca Scandali był wykładowcą na wielu kursach mistrzowskich. Szczyci się bogatym życiem koncertowym w swej ojczyźnie, a także w Austrii, Czechach, Słowacji, Danii, Francji, Niemczych, Holandii, Czarnogórze, Portugalii, Serbii, Hiszpanii oraz Szwajcarii.
Obecnie jest wykładowcą na wydziale organów i kompozycji w Konserwatorium "U. Giordano" w Foggi.
W jego dorobku jest wiele nagrań płytowych we współpracy z licznymi wydawnictwami: Symphonia, Tactus, Motette, Deutsche Gramophon, Amadeus.


2. UNISON - opracowanie i prowadzenie Ryszard Stencel oraz CHÓR DZIEWCZĘCY "PUELLAE CANTANTES" pod dyrekcją Grażyny Rogali-Szczerek z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu


3. KAIROS (Lublin) - wokalny zespół męski pod dyrekcją Borysa Somerschafa z towarzyszeniem instrumentów:

- zurna, flety bombardy (Michał Żak)
- lutnia arabska (Tadeusz Czechak)
- darabuka, bendir (Robert Siwak)4. Barbara i Ulrich Meldau (Szwajcaria) - organy

orgelduo_2a.jpg - 151.74 Kb

Barbara Meldau ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz Musikhochschule Zürich w klasie klawesynu Johanna Sonnleitnera. Wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich u Jean Guillou. Obecnie zatrudniona jest w reformowanym kościele w Meilen k/Erichu, gdzie prowadzi intensywną działalność koncertową jako organistka, klawesynistka, akompaniatorka i dyrygentka chóralna. Koncerty w Niemczech, Szwajcarii, Polsce, na Węgrzech, we Włoszech i w USA. Ma w swoim dorobku także nagrania CD dla „Ars Musici” z utworami Maurice Duruflé (Suite op. 5, Requiem) i dla „Moderato” (koncerty organowe G.F. Händla).

Ulrich Meldau
jest organistą i kantorem w kościele Enge w Zürichu. Oprócz szerokiej działalności koncertowej, ważne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmuje szeroki wachlarz nagrań płytowych dzieł różnych kompozytorów na organy z orkiestrą dla wydawnictwa Motette. W ramach swojej pracy jako kantor, planuje, organizuje i kształtuje bogate życie muzyczne w parafii Zurich-Enge, a w roku ubiegłym odbylo się pod jego dyrekcją wykonanie Niemieckiego Requiem Johannesa Brahmsa w Tonhalle w Zurichu

5. Henryk Jan Botor (Kraków/Tychy) - organy, improwizacja

zdjecie_2.jpg - 195.30 Kb

Henryk Jan Botor urodził się w 1960 r. w Tychach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z następującymi dyplomami: Wychowania Muzycznego ( 1984r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989r.) oraz organów w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy ( z wyróróżnieniem 1989r.). W 1988 r. pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselbocka i Andersa Bondemana.
W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim „ Vox Basilicae Calisiensis „ w Kaliszu za utwór na chór a capella. Również w 2002 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „ Muzyka Ogrodowa” w Krakowie.
W swym dorobku kompozytorskim posiada utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni. Oprócz tego dokonał transkrypcji na organy utworów innych kompozytorów, oraz wielu opracowań kolędowych w tym pieśni liturgicznych wykonywanych w Rzymie z okazji urodzin i 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic i Chór Polskiego Radia z Krakowa. Komponował muzykę liturgiczną oraz opracowywał pieśni na chór i orkiestrę symfoniczną na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława Dziwisza, oraz na wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku.
Szczególnie interesuje go orkiestra symfoniczna z jej niewykorzystaną jeszcze kolorystyką przy konwencjonalnym użyciu instrumentów. Jego zainteresowania obejmują również muzykę filmową. Wykorzystano jego muzykę w filmach dokumentalnych Jerzego Ridana pt. ”Imię moje Kinga” , „Pielgrzymi” oraz „Otwarte miasto”. W Akademii Muzycznej w Krakowie uczy improwizacji fortepianowej i organowej. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech oraz Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.
Wśród jego recitali znalazły się również koncerty złożone z samych improwizacji na zadane tematy. Brał również udział w nagraniach płytowych swoich kompozycji i improwizacji.