top of page

Mapa zakątków muzycznych

Październik 2022

ŚWIERADÓW ZDRÓJ

kościół pw.

św. Józefa

Oblubieńca

niezwykłe fakty

river-g279ec536d_1920.jpg
661px-Dolnoslaskie_mapa_fizyczna1.png

1

2

Kosciol_sw_Jozefa_Swieradow_Zdroj_.jpg

Poznaj także niezwykłe fakty związane z tym Zakątkiem:

Kościół poszczycić się może ciekawym instrumentem – organami wybudowanymi przez firmę Schlag & Söhne

Skąd wiadomo, w jakim czasie ukończona została budowa organów?

- podczas remontu znaleziono inskrypcje z datą: ,,Mai 1899’’na papierze uszczelniającym listwy zaworowe w wiatrownicy.

Jest    to   jest   jeden   z   ostatnich   zachowanych   instrumentów,   wybudowanych

w skomplikowanym systemie. Działa on bowiem w oparciu o pneumatyczną trakturę gry i rejestrów w  systemie opróżniającym, w połączeniu z wiatrownicą  skrzyniową 

z mieszkami klinowymi. Zaletą takiego rozwiązania jest jego duża bezawaryjność: wszystkie mechanizmy są zamknięte wewnątrz wiatrownicy, tak więc są mało podatne na uszkodzenia. Drugą wielką zaletą tego systemu jest jego precyzja artykulacyjna. Traktura nie ma nawet najmniejszego opóźnienia, a system klapkowy sprawia, że zadęcie piszczałek jest zbliżone do tego, jakie osiąga się przy trakturze mechanicznej.

Instrument jest dwumanuałowy i posiada 10 głosów

 https://www.organy.pro/instrumenty.php?instr_id=2475

Zwiedzając kościół, zwróć uwagę na:

- dwie wieże i wieloboczną absydę.

- zabytkowy ołtarz z figurą św. Józefa – dzieło Augusta Wagnera z Jeleniej Góry

- kunsztownie wykonaną ambonę – dzieło Lecha z Krzeszowa,

- cztery piękne witraże przedstawiające Serce Jezusa, Matkę Boską, św. Jadwigę oraz św. Jana Nepomucena – ufundowane przez Marię von Schaffgotsch

- Drogę krzyżową namalowaną na blasze miedzianej – dar grafa von Schaffgotsch

Wspaniały Zakątek Muzyczny!

W kościele pw. św. Józefa w Świeradowie Zdroju odbywa się od lat festiwal PRO MUSICA SACRA. Jest to wydarzenie o bardzo szerokim zakresie repertuarowym obejmującym muzykę organową, kameralną oraz oratoryjno - kantatową. Impreza istnieje od 2009 roku. Została powołana do życia jako impreza charytatywna, której celem było gromadzenie środków finansowych na remont zabytkowych organów w Świeradowskim kościele św. Józefa. Inicjatywa odnowy instrumentu zakończena została sukcesem. Prac remontowych dokonała firma organmistrzowska Pana Adama Wolańskiego z Lubania na przestrzeni od maja do grudnia 2011 roku. Konserwacji szafy organowej dokonała firma Daniela Nowackiego z Osiecznej. Koncerty festiwalowe odbywają się w Kościele św. Józefa w Świeradowie - Zdroju, w kościele Ewangelickim w Lubaniu, w Kościele św. Trójcy wLubaniu, W kościele św. Józefa w Olszynie Lubańskiej, w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Czerniawie-Zdroju. Festiwalem kierują Anna Panek - kierownik generalny, Jakub Choros - kierownik artystyczny.

Ważne!

Kościół Św. Józefa położony jest przy głównym szlaku turystycznym prowadzącym w Góry Izerskie – warto więc połączyć rodzinną wycieczkę w góry z koncertem w tym pięknym Zakątku Muzycznym. Wybierając się na koncert organowy – radzimy zająć miejsca w starszej części kościoła, gdzie można delektować się pełnym brzmieniem instrumentu.

bottom of page