top of page

Mapa zakątków muzycznych

Październik 2022

JELENIA GÓRA

kościół

św. Jana Apostoła

i Ewangelisty

niezwykłe fakty

river-g279ec536d_1920.jpg
661px-Dolnoslaskie_mapa_fizyczna1.png

1

2

20220528_132911.jpg

Poznaj także niezwykłe fakty związane z tym Zakątkiem:

Od pierwszych dni utworzenia parafii, zanim powstały fundamenty i mury kościoła, wzrastał Kościół duchowy – tworzyła się wspólnota. W czasie trwających budów prężnie działa świetlica, Poradnia Rodzinna, poradnia prawna, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, odbywają się uroczystości, pielgrzymki i święta parafialne, wydana zostaje gazetka parafialna. Później w pomieszczeniach parafii spotykają się Anonimowi Alkoholicy, Anonimowi Narkomani, Amazonki, Sybiracy, Pszczelarze, Niewidomi, Kombatanci, Sportowcy, Maturzyści, Poeci i Artyści.

Od samego początku tworzenia wspólnoty kościoła – zanim powstał sam budynek – muzyka stanowiła ważny aspekt modlitewny, rozrywkowy i kulturalny lokalnej społeczności. Nie tylko podczas świąt parafialnych organizowane są koncerty, występy chórów, orkiestr, zespołów, powstaje także chór parafialny, schola gregoriańska i schola dziecięca.

Wśród wykonawców byli m. in.: Deus Meus, Trim, Golec Orkiestra, Chór Polonia, zespoły kameralne (kwartety, duety) z ciekawym repertuarem muzyki klasycznej.

Od wielu lat  odbywają się również koncerty w ramach cyklu „Dolnośląskie Zakątki Muzyczne” przy współpracy z Fundacją PAX ET BONUM.

Obecnie parafia rozpoczęła budowę klasycznego instrumentu organowego. Instrument buduje firma ZYCH. W przyszłości to pozwoli na organizację koncertów organowych.

Kościół – od wielu lat jest zatem niepowtarzalnym zakątkiem muzycznym, a dzięki powstającym organom – bogactwo i różnorodność wykonywanej muzyki wzrośnie. Położony  w sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Parku Krajobrazowego Doliny Bobru stanowi wspaniałe miejsce na rodzinną wycieczkę, gdzie połączyć można ciszę i odgłosy otaczającej natury z pięknem wykonywanej muzyki w miejscu, w którym muzyka ta towarzyszyć może osobistej modlitwie, medytacji i budowaniu wewnętrznego pokoju.

Zachęcamy do wsparcia budowy organów, bo w miejscu, gdzie od lat wspiera się muzykę – WARTO WESPRZEĆ TĘ INICJATYWĘ!

http://jan.jgora.pl/pl/article/203

W kościele zwróć uwagę na:

Ścianę ołtarzową w prezbiterium. Jest to projekt Jana Supersona (byłego dyrektora liceum plastycznego w Cieplicach)

Koncepcję ściany ołtarzowej tworzą aniołowie pozostający w zadumie nad faktami, które dokonały się na krzyżu i aniołowie trwający na adoracji Niepojętego, którego kryje tabernakulum. Kropla krwi spadająca z boku Jezusa tworzy kręgi i witraże, które rozchodzą się na cały kościół, parafię i świat.

 

Twórca projektu – Jan Superson – rzeźbiarz i pedagog związany z cieplicką szkołą Rzemiosł Artystycznych oraz miastem Jelenia Góra urodził się w 1955 roku w Grzęsce pod Przeworskiem. Studia magisterskie rozpoczął w 1974 roku  na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale  Rzeźby. Dyplom otrzymał w 1979 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Jeleniej Góry, gdzie podjął pracę w Państwowym  Liceum Sztuk Plastycznych i pracował w nim do 2010 roku. W swoim dorobku posiada  realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych  i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą,  tablice pamiątkowe i medale. Ważniejsze realizacje: figury, stacje drogi  krzyżowej i ołtarze w kościołach i kapliczkach m.in. w Świętoniowej, Warszawie, Ożarowie  Mazowieckim, Jeleniej Górze (Kościół św. Wojciecha,  kaplice na nowym i starym cmentarzu), Grzęsce, Zagrodnie i Krzeszowie.

https://uslugi-artystyczne.pl/user105-jan_superson.html

Witraże wykonane zostały przez pracownie Zbigniewa Brzezińskiego VITRO z Legnicy

Ołtarz, ambona i chrzcielnica wykonane są przez firmę kamieniarską Granex-Multistone ze Strzegomia z kamienia Vravca z Bułgarii. Firma ta wykonywała także elewację w centrum JP II w Łagiewnikach.

Obrazy w nawie Bożego Miłosierdzia to dzieła artysty Antoniego Górnika z Krakowa. Jego obrazy są również w centrum JPII.

Projekt zagospodarowania terenów wokół kościoła wykonała Paulina Nienartowicz (figura Matki Boskiej Brzemiennej)

bottom of page