top of page

Mapa zakątków muzycznych

Wrzesień 2024

WAŁBRZYCH

niezwykły zakątek

river-g279ec536d_1920.jpg
661px-Dolnoslaskie_mapa_fizyczna1.png

1

2

wałbrzych-ratusz-shutterstock_746350630.webp

Poznaj także niezwykłe fakty związane z tym Zakątkiem:

Pierwsze zachowane źródła historyczne wymieniające nazwę miasta Wałbrzych pochodzą z 1305 roku. Jednak jego dzieje sięgają zapewne końca XII w., kiedy była tu tylko osada leśna, która z czasem przekształciła się w warowny gród i miasto.

Od XIII w. stanowił część księstwa świdnickiego, następnie świdnicko-jaworskiego. Od końca XIV w. znalazł się w granicach Czech. Przełom XV i XVI wieku był dla Wałbrzycha trudnym okresem, z powodu wojen husyckich, walk o Śląsk, rozbojów dokonywanych przez rycerzy i rozbójników, niszczenia zamków i wsi, a także klęsk żywiołowych i epidemii. W XVI w. Wałbrzych znalazł się w granicach państwa austriackiego.

Trudne czasy i rozkwit miasta

W tym czasie następił okres ożywienia gospodarczego i odbudowy Wałbrzycha ze zniszczeń. Wtedy to rozwinął się także przemysł lniarski. XVII wiek to kolejny trudny okres w dziejach miasta spowodowany wojną trzydziestoletnią, epidemiami i zarazami. W 1738 roku właścicielami miasta na kolejne 70 lat stali się Hochbergowie, za sumę 40 tys. Talarów. Dopiero w 1808 r. edykt króla pruskiego zniósł zależność miasta od właścicieli, a pieczę nad nim powierzono samorządowi miejskiemu.

Po kolejnym trudnym okresie jakimi były wojny napoleońskie nastąpił rozkwit Wałbrzycha. Nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu: powstały kopalnie, wzniesiono wiele budynków publicznych i przemysłowych, w mieście pojawiła się typowo wielkomiejska zabudowa z okazałymi kamienicami, założono sieć linii tramwajowych. W tym czasie swą działalność rozpoczęła także mechaniczna przędzalnia (1818r.), fabryka maszyn „Huta Karol” w 1820r., Fabryka Porcelany „Krister” („Krzysztof”) w 1829r., Fabryka porcelany "Tielsch" („Wałbrzych”) w 1845r. oraz huta szkła w 1868r.

Linia kolejowa.

W 1843 roku doprowadzono linie kolejową z Wrocławia do Świebodzic. Początkowym celem tego przedsięwzięcia był dowóz pasażerów podróżujących do znanego już w tamtych czasach uzdrowiska Szczawno Zdrój i do Zamku Książ. Dziesięć lat później przedłużono linię kolejową do Wałbrzycha..

Miasto wielu kultur.

Okres dwóch wojen światowych miasto przetrwało niemal nietknięte. Ze względu na czynne kopalnie i zakłady przemysłowe, Wałbrzych był bardzo cenną zdobyczą wojenną. Po 1945 roku nastąpił proces wysiedlania Niemców. Na terenach tych osiedlili się Polacy, pochodzących z byłych terenów wschodnich II Rzeczypospolitej, z centralnej Polski, a także polscy górnicy, którzy przybywali z Francji, Westfalii i Belgii. 

Od lat powojennych następuje w Wałbrzychu rozwój działalności kulturalnej i społecznej. W tym czasie powstały między innymi: Filharmonia Wałbrzyska, Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny, Muzeum Miejskie, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” oraz Wojewódzkie Centrum Kultury.

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi faktami z historii Wałbrzycha w prezentacjach poniżej, które są dziełem laureatów konkursu "Cuda natury i architektury" organizowanego przez fundację - Julii Kożuch oraz Aleksandry Basty..

Z pewnością warto wybrać się również do położonych nieopodal atrakcji: Zamku Książ, Palmiarni, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Pałacu Albertich, dawnego pałacu rodu Czettritz. Warto - oprócz koncertu - wybrać się na dłuższy spacer uliczkami tego miasta - być może pomocna będzie poniższa propozycja:

https://labiryntarium.pl/5powiatow/powiat-walbrzyski/385-walbrzych.html

https://labiryntarium.pl/5powiatow/powiat-walbrzyski/433-palmiarnia.html

bottom of page